Race Calendar

Oxonian CC organises a full calendar of time trial events, as well as rounds of the Wessex Cyclocross and Oxfordshire Road Race leagues.

Members and non-members are welcome to turn up and ride at any of our club time trial events.  For open time trials, cyclocross and road race events, please enter using the links below.  Events listed as league events will score points in our time trial league .

Date Type Description Dist Links
March
Sun 18
10:00am
Club Time Trial
League event
HCC244 - Brill (cancelled)
Signing on: P Warren
Signs: P Warren
Timekeepers: (FUCT)
Marshals: (5) Colin Fisher, Patrick Smith, Ingrid Anson, Paul Thornton, David Hanson
15
Sun 25
9:00am
Club Time Trial
League event
HCC089A - Hanborough
Signing on: (FUCT)
Signs: (FUCT)
Timekeepers: Jerry Tillson
Marshals: (5) (Mid Oxon) Colin Fisher, Patrick Smith, Stephen Parfitt, Jeff King, Martin Prior
23
Wed 28
6:30pm
Club Time Trial
League event
H10/18 - Hardwick (cancelled)
Signing on: Jane Burrage
Signs: Matt Rowley
Timekeepers: H Waller
Marshals: (4) Matt Rowley, Chris Green, Mike Lloyd, Wendy Gundry
10
April
Wed 4
6:30pm
Club Time Trial
League event
U95/10 - Burford/Lechlade
Signing on: (FUCT)
Signs: Matt Rowley
Timekeepers: Dennis Quantrill, Martin Howard
Marshals: (3) P Strongman, Ben Walker, Andrew Bennett
10
Sun 8
10:00am
Open Time Trial
League event
H36/18 - Charlbury
Marshals: Colin Fisher, Philip Fowler
36
Wed 11
6:30pm
Club Time Trial
League event
CC140 - Eynsham
Signing on: Jane Burrage
Signs: Phil Strongman
Timekeepers: H Waller
Marshals: (3) Chris Green, Malcolm Rose, Ben Walker
10
Sun 15
10:00am
Open Time TrialH36/18 - Charlbury (Road Race League)
Marshals: Patrick Smith, Matthew Robson
36
Wed 18
6:45pm
Club Time Trial
League event
HCC118A - Stadhampton
Signing on: G Booker
Signs: Tony Turner
Timekeepers: H Waller, G Booker
Marshals: (2) Tracy Makin, Mike Lloyd
10
Wed 25
7:00pm
Club Time Trial
League event
U95/10 - Burford/Lechlade
Signing on: D Hanson
Signs: Phil Strongman
Timekeepers: Dennis Quantrill
Marshals: (3) Ben Walker, Martin Prior, Kevin Caldicott
10
May
Wed 2
7:15pm
Club Time Trial
League event
CC260 - Chesterton
Signing on: (FUCT)
Signs: (FUCT)
Timekeepers: (Mid Ox)
Marshals: Kevin Caldicott, Philip Fowler, Andy Watt, Steve Legge
10
Wed 9
7:15pm
Club Time Trial
League event
H10/18 - Hardwick
Signing on: (FUCT)
Signs: (FUCT)
Timekeepers: (FUCT)
Marshals: P Strongman, Malcolm Rose, Matt Alder, Ingrid Anson
10
Wed 16
7:00pm
Club Time Trial
League event
CC262 - Charlbury (cancelled)
Signing on: P Warren
Signs: P Warren
Timekeepers: Dennis Quantrill
Marshals: Wendy Gundry, Steve Legge, Paul Thornton
19
Wed 23
7:30pm
Club Time Trial
League event
H10/17R - Southmoor
Signing on: (FUCT) Matt Alder
Signs: (FUCT)
Timekeepers: Jerry Tillson, Patrick Smith
Marshals: Kevin Caldicott, Andy Watt, Anna Woodcock, David Hanson, Matt Alder
10
Wed 30
7:30pm
Club Time Trial
League event
H10/18 - Hardwick
Signing on: Jane Burrage
Signs: H Waller
Timekeepers: H Waller, J Warburton
Marshals: Tracy Makin, Simon Drewett, Bernard Calnan, Tony Turner
10
June
Sun 3
7:00am
Open Time Trial
League event
H50/17 - Southmoor (cancelled)
Signing on: Jeff King
Timekeepers: Jerry Tillson
Marshals: Patrick Smith, David Hanson, Colin Fisher, Steve Smith,Chris Green,Peter Whitfield
50
Wed 6
7:15pm
Club Time Trial
League event
UC96 - Burford/Lechlade (25)
Signing on: Patrick Smith
Signs: (FUCT)
Timekeepers: Dennis Quantrill, Jerry Tillson
Marshals: Peter Saunders, Andrew Bennet, Neil Johnson, James Hunt
25
Wed 13
7:30pm
Club Time Trial
League event
H10/17R - Southmoor
Signing on: (FUCT)
Signs: (FUCT)
Timekeepers: Anna Woodcock, (FUCT)
Marshals: Steve Legge, Matt Robson, Emma McDermott, Malcolm Rose
10
Sun 17
8:00am
Club Time Trial
League event
Henley - Henley and back
Signing on: (Oxonian)
Signs: (Oxonian)
Timekeepers: Anna Woodcock
Marshals: Dennis McSweeney, Mick Bowen
38
Wed 20
7:30pm
Club Time Trial
League event
H10/18 - Hardwick
Signing on: Malcolm Rose
Signs: Malcolm Rose
Timekeepers: Jerry Tillson, Patrick Smith
Marshals: Simon Drewett, Bernard Calnan, Joseph Graystone, Malcolm Rose
10
Wed 27
7:30pm
Club Time Trial
League event
HCC244 - Brill
Signing on: Paul Warren
Signs: Paul Warren
Timekeepers: Geoff Booker, Patrick Smith
Marshals: (5) Tracy Makin, Paul Allday, Joe Graystone, Graham Winstone, Emma McDermott
15
July
Sun 1
8:00am
Open Time Trial
League event
H25/17 - Cumnor
Signing on: Matt Robson
Timekeepers: Jerry Tillson, Howard Waller
Marshals: Patrick Smith, Steve Smith, Paul Thornton, Steve Legge, Jeff King, Harriet English, Anna Woodcock
25
Wed 4
7:30pm
Club Time Trial
League event
H10/17R - Southmoor
Signing on: (Mid Oxon)
Signs: Jeff King
Timekeepers: (Mid Oxon)
Marshals: Andrew Bennett, Neil Johnson, Carrie Phelan, Ian Radburn
10
Wed 11
7:30pm
Club Time Trial
League event
HCC244 - Brill (cancelled)
Signing on: (FUCT)
Signs: Bob Forster
Timekeepers: (FUCT)
Marshals: David Hanson, Paul Allday, David Jones
10
Sat 14
3:00pm
Open Time Trial
League event
H10/17R - Southmoor
Signing on: Harriet English
Timekeepers: Mark Scanlan, Howard Waller
Marshals: Bernard Calnan, Patrick Smith, Stephen Parfitt
10
Wed 18
7:15pm
Club Time Trial
League event
UC96 - Burford/Lechlade (25)
Signing on: (FUCT)
Signs: (FUCT)
Timekeepers: Patrick Smith, Jerry Tillson
Marshals: (4) Mike Logue, Tony Turner, Richard Axtell, Ian Radburn
25
Wed 25
7:30pm
Club Time Trial
League event
H10/17R - Southmoor
Signing on: Jane Burrage
Signs: Howard Waller
Timekeepers: Howard Waller
Marshals: (5) Peter Saunders, James Hunt, Stephen Parfitt
10
Sun 29
9:30am
Road RaceGreat Milton
Marshals: Graham Winstone
56
August
Wed 1
7:30pm
Club Time Trial
League event
H10/17R - Southmoor
Signing on: (Mid Oxon)
Signs: (FUCT)
Timekeepers: (Mid Oxon)
Marshals: (5) Paul Allday, Phil Strongman, Pete Saunders
10
Sun 5
7:00am
Open Time Trial
League event
H50/17 - Southmoor
Signing on: Jeff King
Timekeepers: Jerry Tillson
Marshals: Patrick Smith, Colin Fisher,David Hanson, Paul Thornton, Chris Green
50
Wed 8
7:15pm
Club Time Trial
League event
H10/18 - Hardwick
Signing on: (FUCT)
Signs: (FUCT)
Timekeepers: (FUCT)
Marshals: Joe Graystone, Graham Winstone
10
Wed 15
7:15pm
Club Time Trial
League event
U95/10 - Burford/Lechlade
Signing on: (Oxonian)
Signs: Bob Forster
Timekeepers: Dennis Quantrill, Jerry Tillson
Marshals: Bob Forster, Andy Watt, Ian Radburn
10
Wed 22
7:00pm
Club Time Trial
League event
H10/18 - Hardwick
Signing on: (FUCT)
Signs: Bob Forster
Timekeepers: Dennis Quantrill
Marshals: Bob Forster, Graham Winstone, James Hunt
10
Sun 26
3:00pm
Open Time Trial
League event
Southmoor (Fairly United CT Open)
Timekeepers: FUCT
Marshals: FUCT
10
September
Sat 8
11:00am
Club Time Trial
League event
HHC0331 - Court Hill HC
Signing on: Paul Warren
Signs: Paul Warren
Timekeepers: (Oxonian)
Marshals: Graham Winstone
1
October
Sun 7
10:00am
CyclocrossOxonian CX
Contact Us

Send us an email and we'll get back to you, asap.